Pierogi z fenkułem i suszonymi pomidorami
Posted On 17.03.2011 at a czwartek, marca 17, 2011 by KonstiNadzienie do tych pierogów – z ziemniakami, ricottą i koprem włoskich – to jeden z moich ulubionych farszów. Nie każdemu przypadnie do gustu, zdecydowanie trzeba lubić smak fenkułu. Ja lubię, bardzo:) Koper włoski, w towarzystwie suszonych pomidorów, pojawia się też w omaście, a więc uwaga, jeśli komuś nie odpowiada to warzywo, należy zastąpić je czymś innym, np. cebulą, porem czy kapustą. Przy przygotowywaniu tych pierogów po raz pierwszy skorzystałam z przepisu na ciasto pierogowe zaproponowane na blogu Kwestia Smaku i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolona z rezultatu. Ciasto (bez jajek) jest bardzo plastyczne i świetnie lepi się z niego pierogi. Asia miała racje, to ciasto pierogowe idealne!
Składniki na ciasto (na ok. 40 pierogów):
· 300 g mąki pszennej
· szczypta soli
· 250 ml gorącej wody
· 30 g masła
Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatać ciasto rękami przez około 7 - 8 minut, podsypując w razie konieczności mąką, tak aby ciasto nie kleiło się. Gotowe ciasto przykryć wilgotną ściereczką, odstawić na 30 minut. Następnie wyłożyć je na stolnicę, wygniatać przez około 1 - 2 minuty, podzielić na 3 - 4 części i kolejno rozwałkowywać każdą na cienki placek (około 2 - 3 mm), obsypując stolnicę i wałek mąką. Szklanką wycinać kółka, na środek nakładać po jednej czubatej łyżeczce farszu. Składać ciasto na pół i zlepiać dokładnie brzegi pierożków, układać je na stolnicy lub blacie. Przykryć ściereczką do czasu gotowania, aby nie obeschły. W dużym garnku zagotować osoloną wodę i jak będzie wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów. Zmniejszyć ogień i gotować pierożki przez około 15 - 30 sekund, licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody. Wyławiać łyżką cedzakową i układać na talerzu zachowując odstępy.
Farsz:
· 3 duże ziemniaki
· 1 cebula
· pół bulwy dużego kopru włoskiego
· 150 g sera ricotta (lub innego białego sera)
· 1-2 łyżki jogurtu naturalnego
· 1-łyżki startego parmezanu
· 1 łyżeczka nasion kopru włoskiego
· gałka muszkatołowa
· sól i pieprz
· oliwa
Ziemniaki obrać, ugotować, odcedzić, rozgnieść widelcem na papkę. Cebulę i fenkuł drobno posiekać, podsmażyć na oliwie na patelni przez kilka minut. Wymieszać z ziemniakami, dodać ricottę, parmezan i jogurt. Wymieszać, doprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Dodać nasiona kopru włoskiego, wymieszać. Gotowym nadzieniem wypełniać pierogi.
Omasta:
· pół bulwy dużego kopru włoskiego
· kilkanaście suszonych pomidorów
· oliwa
· sól i pieprz
Posiekać na kawałki koper włoski, podsmażyć na oliwie na patelni przez kilka minut. Posolić, popieprzyć, dodać pokrojone suszone pomidory, wymieszać. Dodać ostudzone pierogi i smażyć, aż staną się chrupiące. Wyłożyć na talerze.
Zdecydowanie niecodzienne, dla polskich podniebień, połączenie smaków. Ale widzi mi się, że to może smakować świetnie! :)
Wspaniały ten farsz, wyobrażam sobie jego smak :)
Ależ pyszne te pierożki! Jejku, jak musza smakować, mniam!:))
ostatnio jadłam ziemniaki pieczone z fenkułem i byłam wniebowzięta a w pierogu i to podsmażanym to musi być takie pyszne!
bardzo ciekawy ten farsz, lubię fenkuła, ale jeszcze nie robiłam z nim pierogów:)
Co ja muszę zrobić, by pojawić się u Ciebie na takim obiedzie ... ach, ależ smaki! Uwielbiam fenkuł miłością dozgonną :)
Swietne pierogi, na pewno by mi smakowaly. Tez lubie takie ciasto i zawsze mam dylemat - ktore zrobic tym razem: z jajkami czy bez?