Ka'ach bilmalch

… czyli jerozolimskie obwarzanki. Wypiek ten przypomina mi zarówno kształtem, jak i smakiem, włoskie taralli, zwłaszcza te kalabryjskie, do których bardzo często dodawane są nasiona fenkułu. W przepisie źródłowym (“Jerozolima” autorstwa panów Y. Ottolenghi i S. Temimi) pada propozycja, by podawać te małe obwarzanki z dipem jogurtowo-pietruszkowym, ale my wybraliśmy jako dodatek kieliszek wybornego Chianti. Też było smacznie:) 


obwarzanki jerozolima2


Składniki (na 30-40 obwarzanków): 

· 500 g mąki pszennej przesianej przez sito 
· 100 ml oleju słonecznikowego 
· 100 g miękkiego, niesolonego masła, pokrojonego w kostkę 
· 1 łyżeczka drożdży w proszku 
· 1 łyżeczka proszku do pieczenia 
· 1 łyżeczka cukru 
· 1 1/2 łyżeczki soli 
· 1/2 łyżeczki mielonego kuminu 
· 1 1/2 nasion kopru włoskiego, uprażonych i lekko zmiażdżonych 
· ok. 100 ml wody 
· 1 roztrzepane jajko 
· 2 łyżeczki białych i czarnych ziaren sezamu 

Dip (opcjonalnie): 
· 35 g natki pietruszki (liście i łodygi) 
· 1 wyciśnięty ząbek czosnku 
· 25 g jasnej pasty tahini 
· 125 g greckiego jogurtu 
· 25 ml soku z cytryny 
· szczypta soli 

Rozgrzej piekarnik do 200°C (180°C z termoobiegiem). Przesyp przesianą przes sitko mąkę do dużej miski i zrób wgłębienie pośrodku. Wlej do dołka olej, dodaj masło, drożdże, proszek do pieczenia, cukier, sól i przyprawy. Wymieszaj dobrze, aż uformuje się ciasto. Dodawaj powoli wodę, cały czas mieszając, aż ciasto będzie gładkie, po czym ugniataj je kilka minut. Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Odrywaj małe kawałki ciasta (mniej więcej po 25g) i formuj z nich kulki. Na stolnicy rozwałkuj każdą kulkę w paluch o grubości 1 cm i długości 12-13 cm. Z każdego uformuj obwarzanek i ułóż wszystkie na blasze w odstępach ok. 2 cm. Posmaruj je roztrzepanym jajkiem i posyp lekko ziarnami sezamu. Odstaw do wyrośnięcia na 30 min. Piecz ciasteczka w piekarniku 22 min., aż będą złotobrązowe. Odstaw do ostygnięcia, a następnie przełóż do czystego słoika albo hermetycznego pojemnika. Możesz je przechowywać do 10 dni. 
Aby zrobić dip, zmiksuj wszystkie składniki na jednolicie zielony sos. Dodaj łyżkę wody, jeśli jest za gęsty. Powinien mieć przyjemną, lejącą konsystencję. (Ja dip pominęłam). 

Posted in Etichette: , |

2 commenti:

  1. Naturalne metody Says:

    Muszę skorzystać z przepisu-super;)

  2. Jolanta Szyndlarewicz Says:

    Mają bardzo ładny kształt:). Ciekawa jestem smaku:) Pozdrawiam