Banica ze szpinakiem
Posted On 30.05.2009 at a sobota, maja 30, 2009 by KonstiEuropejska podróż z widelcem pod wodzą Ireny i Andrzeja zaprowadziła mnie do Bułgarii. Przyznam się szczerze, że na początku w ogóle nie miałam pojęcia, czym charakteryzuje się prawdziwa, tradycyjna kuchnia bułgarska, ale na szczęście dzięki interentowi zdołałam nieco rozproszyć mroki mej niewiedzy. A gdy odkryłam stronę Bulgaricus, to sprawa stała się jeszcze prostsza: wystarczyło zapoznać się z przepisami przedstawionymi w dziale „Kuchnia” i wybrać coś odpowiedniego dla mojego podniebienia:). Zdecydowałam się na banicę, rodzaj wytrawnego, kilkuwarstwowego tortu z farszem. Powiem krótko: to był strzał w dziesiątkę! Na zdjęciu prezentuję ostatni kawałek banicy, bo reszta tak szybko zniknęła ze stołu, że nie zdążyłam jej sfotografować...

Składniki:
Na nadzienie (lekko zmodyfikowana wersja farszu z przepisu banica ze szpinakiem):
· 30 dkg słonego białego sera, najlepiej z mleka krowiego (można zastąpić fetą)
· 30 dkg ugotowanego szpinaku
· 1 cebula
· 2 ząbki czosnku
· sól i pieprz
Cebulę i czosnek podsmażyć na patelni, dodać szpinak, ser i przyprawy, wymieszać. Podgrzewać przez kilka minut, następnie odstawić do ostudzenia.
Na ciasto (wolna interpretacja przepisu banica Babci Nonki):
· 60 dkg mąki
· 1 łyżka oleju (najlepiej słonecznikowego)
· 1 łyżka octu winnego
· 300 ml letniej wody
Z podanych składników zagnieść ciasto (nie powinno być za twarde, więc w razie potrzeby albo dosypać mąki, albo dolać wody). Wyrobione ciasto podzielić na 4 jednakowe części. Każdą z nich rozwałkować, potem złożyć. Jeśli chodzi o technikę, to można po prostu rozwałkować ciasto na kwadratowy placek i złożyć w kopertę, lub rozwałkować na okrągły placek, ponacinać od zewnątrz i składać do środka koła (co zostaje przedstawione w przepisie babci Nonki). Złożone ciasto włożyć do lodówki na przynajmniej kwadrans. Całą operację najlepiej powtórzyć dwu- lub trzykrotnie, wtedy ciasto stanie się bardziej delikatne i być może uzyska się nawet bardzo pożądany efekt „listkowania”. W tym celu można też dodawać do ciasta kawałki masła, ale to już kwestia chęci i upodobań (ja masło dodałam, ok. 125 g).
Podczas ostatniego rozwałkowania każdemu płatowi ciasta nadajemy kształt formy, w której będziemy piekli banicę. Uwaga: każda warstwa ciasta powinna być cienka, o wysokości ok. 0,5 cm. Układać na przemian ciasto i farsz szpinakowy, przy czym każdy płat ciasta powinien być najpierw posmarowany olejem (ja to pominęłam, posmarowałam olejem tylko ostatnią, wierzchnią część ciasta). Piec ok. 30 min. w temp. 180°C, aż banica ładnie zbrązowieje.
Moje uwagi: ciasto zrobiłam z połowy składników, ale nadzienie pozostawiłam bez zmian – specjalnie zrobiłam go więcej, bo przepadam za takim farszem szpinakowo-serowym i chciałam, żeby ta warstwa była bogatsza. Uważam, że w takich proporcjach banica wyszła znakomita.

Czekoladowo-jabłkowy krem ryżowy
Posted On 26.05.2009 at a wtorek, maja 26, 2009 by Konsti
· 100 g ryżu
· 3 jabłka
· 1 cytryna
· 3 łyżki cukru (najlepiej brązowego)
· pół litra mleka
· 50 ml jogurtu naturalnego
· 60 g gorzkiej czekolady
· 1 łyżeczka cynamonu
Jabłka i cytrynę obrać, pokroić na małe cząstki. Włożyć do garnka z odrobiną wody, posypać cynamonem i 1 łyżką cukru. Dusić na małym ogniu, aż owoce zmiękną, a płyn w większej części odparuje (u mnie: 20-25 min.). Ryż wsypać do mleka, dodać 2 łyżki cukru. Gotować ok. 20 min., aż ryż stanie się bardzo miękki. Następnie do gotującego się ryżu dodać masę jabłkową i gotować razem przez kilka minut. W oddzielnym garnuszku podgrzać jogurt i w nim rozpuścić czekoladę. Zdjąć z ognia ryż z owocami, dodać czekoladę, wymieszać. Całość dokładnie zmiksować na krem. Przełożyć do pucharków, dowolnie udekorować i wstawić do lodówki na przynajmniej 2 godziny.

Il pasticcio di ceci e la torta salata con ceci e lenticchie
Posted On 23.05.2009 at a sobota, maja 23, 2009 by Konsti

Składniki:
· 1,5 szklanki ciecierzycy
· 25 dkg sera ricotta
· 3 łyżki jogurtu naturalnego
· 1-2 ząbki czosnku
· kilka gałązek świeżego rozmarynu
· odrobina świeżej pietruszki
· sól i pieprz
· 1 łyżka oliwy
Dzień wcześniej włożyć ciecierzycę do wody i zostawić do namoczenia przez całą noc. Następnego dnia ugotować ciecierzycę, dodać ricottę, jogurt, posiekany czosnek i zioła, zmiksować wszystko dokładnie. Doprawić oliwą, solą i pieprzem, dobrze wymieszać. Podawać rozsmarowane na chlebie lub grzankach.

Składniki:
· dowolne ciasto na spód
· 1 szklanka soczewicy
· 2 cebule
· 1 łyżka masła
· pasticcio di ceci
· rozmaryn i oregano
· sok z połowy cytryny
· sól i pieprz

Vărzări moldoveneşti (plăcinte cu varză)
Posted On 21.05.2009 at a czwartek, maja 21, 2009 by Konsti
· 30 dkg mąki
· 10 g drożdży
· 1 łyżeczka cukru
· 100 g smalcu (dałam masło)
· 100 ml ciepłego mleka
· 1 jajko
· 1 łyżeczka soli
· 1 mała główka kapusty
· 1 cebula
· 20 dkg wołowiny
· 20 dkg sera bryndza lub feta (u mnie: feta)
· świeża szałwia
· sól i pieprz
Cebulę pokroić i podsmażyć na patelni. Dodać poszatkowaną kapustę i pokrojone mięso, dusić na małym ogniu przez ok. 30 min., aż kapusta zmięknie. Dodać ser, wymieszać, doprawić szałwią, solą i pieprzem, odstawić do ostudzenia.
Drożdże rozrobić z cukrem i ciepłym mlekiem, odstawić na chwilkę, aż podrosną. Dodać mąkę, jajko, sól i masło. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Odstawić w cieple do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto rozwałkować, podzielić na dwie części. Jedną częścią ciasta wyłożyć spód formy, rozłożyć na niej farsz kapuściany i przykryć drugą częścią ciasta. Powierzchnię posmarować mlekiem lub jogurtem. Piec w nagrzanym piekarniku w temp. 180°C przez ok. 30 min. Można podawać jeszcze ciepłe, ale nam lepiej smakowało, jak było już dobrze ostudzone.

Sałatka z ciecierzycy, buraków i kaszy orkiszowej
Posted On 18.05.2009 at a poniedziałek, maja 18, 2009 by Konsti

· 2 szklanki ciecierzycy
· 2 ugotowane buraki
· 1 szklanka kaszy orkiszowej
· 1 jabłko
· 1 niewielka cebula
· 1 mały fenkuł (lub pół dużego)
· kilkanaście listków świeżej mięty
· sok z połowy cytryny
· sól i pieprz
Dzień wcześniej włożyć ciecierzycę do wody i zostawić do namoczenia przez całą noc. Następnego dnia ugotować oddzielnie ciecierzycę i kaszę orkiszową, odcedzić, ostudzić, wymieszać. Dodać pokrojone warzywa i jabłko, wymieszać, doprawić majonezem, sokiem cytrynowym i przyprawami. Na końcu dodać poszatkowaną miętę. Wstawić do lodówki na godzinę. Sałatkę podawać lekko schłodzoną.
Insalata greca di patate e sardine
Posted On 16.05.2009 at a sobota, maja 16, 2009 by Konsti
Składniki (dla 4-6 osób):
· 1,5 kg ziemniaków
· 1 duża cebula
· 3 łyżki kaparów
· 2 puszki sardynek
· 4 jajka na twardo
· ok. 100 g oliwek
· pęczek pietruszki (posiekanej)
· sok z 1 cytryny
· sól, pieprz
· oliwa
Ziemniaki ugotować, ostudzić, pokroić na mniejsze kawałki. Cebulę pokroić w dowolny sposób. Sardynki rozgnieść widelcem. 3 jajka posiekać na małe cząstki, 1 jajko zostawić do dekoracji. Kapary dobrze opłukać. Wymieszać wszystkie składniki, doprawić sokiem z cytryny, oliwą, solą i pieprzem. Udekorować kilkoma oliwkami i cząstkami jajka na twardo. Podawać natychmiast, najlepiej z grzankami lub świeżą bagietką.

Älplermagronen
Posted On 13.05.2009 at a środa, maja 13, 2009 by Konsti
· 400-500 g makaronu (najlepiej maccheroni, penne itp.)
· 5 ziemniaków
· 2 cebule
· 2 ząbki czosnku
· 2 łyżki masła
· 300-400 g startego sera typu Gruyère, Sbrinz, Emmental (u mnie Emmental)
· 400 g śmietany (zbuntowałam się przeciwko dodatkowym kaloriom i zastąpiłam chudym jogurtem naturalnym...)
· sól, pieprz, gałka muszkatołowa
· świeża szałwia i rozmaryn
Cebulę i czosnek pokroić, zeszklić na maśle na patelni. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę, ugotować w lekko osolonej wodzie. Wymieszać śmietanę z przyprawami i ziołami. Makaron ugotować al dente, wymieszać z ziemniakami. W naczyniu żaroodpornym układać warstwami makaron z kartoflami, cebulę i starty ser. Każdą warstwę zalać śmietaną. Powierzchnię zapiekanki posypać odrobiną startego sera i ziołami. Wstawić do piekarnika na kwadrans (u mnie w temp. 200°C), tak by ser się rozpuścił i wszystkie smaki dobrze się połączyły. Podawać gorące, najlepiej z dodatkiem pokrojonego jabłka lub marmolady jabłkowej.

Focaccia pugliese (con i pomodorini)
Posted On 12.05.2009 at a wtorek, maja 12, 2009 by Konsti
Na zaczątek:
· 100 g mąki
· 50 g wody
· 5 g świeżych drożdży
Zagnieść ciasto, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1-1,5 godz.
Na ciasto:
· 400 g mąki
· 50 g wody
· 10 g świeżych drożdży
· 3 łyżki jogurtu naturalnego
· 4 łyżki oliwy
· 1 łyżeczka soli
· 30 dkg pomidorów ciliegini (tzw. koktajlowe)
· rozmaryn
Z podanych wyżej składników zagnieść ciasto, następnie połączyć je z zaczątkiem. Tak długo wyrabiać, aż wszystko dobrze się połączy i powstanie gładkie i elastyczne ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 1,5 godz. Rozwałkować (ciasto powinno być wysokie na 1,5-2 cm.). Na powierzchni ciasta porobić wgłębienia lub nacięcia, w które należy delikatnie wciskać kawałki pomidorów. Posypać rozmarynem i odrobiną soli. Odstawić na pół godziny. Piec w temp. ok 180°C przez 25-30 min.


Drożdżowe ciasto z brzoskwiniami z kruszonką
Posted On 10.05.2009 at a niedziela, maja 10, 2009 by Konsti

- 210 g mąki pszennej
- 40 g mąki orkiszowej(nie ma informacji czy razowej czy białej, zresztą myślę ,że jak ktoś nie ma można spokojnie o tą ilość zwiększyć ilość mąki pszennej )
- 1 łyżką mleka w proszku
- 100 g wody
- 25 g cukru
- 50 g masła
- 20 g świeżych drożdży
- 3 g soli
Nadzienie:
- 1 puszka brzoskwiń- taka ok. 850 g- (450 g samych owoców)
- 1 budyń waniliowy w proszku (taki na 500 ml mleka)
- 350 ml mleka
- 8 łyżek soku z brzoskwiń
Kruszonka:
- 75 g masła
- 75 g cukru brązowego
- 100 g mąki
- 1 szczypta soli
- 50 g płatków migdałów (nie miałam, użyłam posiekanych migdałów)
Mleko w proszku rozpuścić w wodzie, dodać drożdże i wymieszać. Wszystkie składniki - oprócz soli przełożyć do miski z robota kuchennego i zagniatać na 1,5 biegu ok. 4 min. Dodać sol i mieszać jeszcze 5 min na 2 biegu. Ciasto przykryć i zostawić do wyrośnięcia na 60 min.
Budyń waniliowy ugotować w 350 ml mleka, resztę zgodnie z instrukcja na opakowaniu, dodać sok z brzoskwiń,wymieszać. Ostudzić. Ciasto rozwałkować na wielkość dużej blachy, wysmarowanej tłuszczem i przełożyć na nią ciasto. Rozsmarować budyń (ja dodatkowo posypałam budyń rodzynkami) i zostawić na 30 min.
Kruszonka: cukier wymieszać z mąką i solą. Dodać masło w małych kawałkach i wygniatać, aż zrobi się kruszonka. Dodać płatki migdałowe. Brzoskwinie pokroić w ósemki i rozłożyć na budyniu. Całość posypać kruszonka. Piec w nagrzanym piekarniku w 200 st. - 25-30 min.


Strucla drożdżowa z serem i bakaliami
Posted On 8.05.2009 at a piątek, maja 08, 2009 by Konsti

· 1 kg mąki
· 25 dkg masła lub margaryny
· 30 dkg cukru
· 40 g drożdży
· 8 żółtek
· pół litra mleka
· pół łyżeczki soli
· 1-2 kieliszki miodu pitnego (ewentualnie można zastąpić zwykłym miodem z odrobiną alkoholu)
Na masę serową:
· 60 dkg białego sera
· 4 jajka
· 5 dkg masła lub margaryny
· 10 dkg cukru
· 15 dkg bakalii
Przygotować rozczyn: drożdże rozetrzeć z 3-4 łyżkami cukru, dodać ciepłego szklankę mleka i 30 dkg mąki. Rozczyn przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1 godz.
Zmiksować żółtka z cukrem, wlać do miski, dodać mąkę i sól, wlać wyrośnięty rozczyn, dodać podgrzane mleko i miód, wszystko razem wyrobić na gładkie ciasto. Jako ostatni składnik dodać miękkie masło i dobrze wyrobić. Ciasto przykryć i odstawić do wyrośnięcia (u mnie: 2 godz.).
Przygotować nadzienie: masło utrzeć z cukrem, dodać żółtka i ser, zmiksować na jednolitą masę. Dodać białka ubite na pianę, wsypać bakalie, delikatnie wymieszać.
Wyrośnięte ciasto podzielić na cztery części. Każdą z nich rozwałkować na prostokąt grubości pół centymetra. Rozsmarować równomiernie masę serową. Zwinąć ciasta w rulon. Włożyć do blaszek wysmarowanych tłuszczem i wysypanych mąką. Wierzch posmarować rozmąconym jakiem\jogurtem\mlekiem i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Podrośnięte strucle wstawić do gorącego piekarnika i piec w temp. 180°C przez 35-40 min.
Gotowe ciasto można polukrować, ale jest wyśmienite i bez lukru. U mnie strucla była tylko jedna, bo zrobiłam z 1\4 składników. Wyszła tak dobra, że nie zdążyłam zrobić zdjęcia całości, bo chłopcy od razu rzucili się do krojenia ciasta na kawałki:)
La tarte aux poires et amandes
Posted On 6.05.2009 at a środa, maja 06, 2009 by Konsti
Na ciasto (la pasta brisèe pralinèe):
· 200 g mąki
· 50 g cukru
· 50 g łezek czekoladowych (lub pociętej na drobne kawałki gorzkiej czekolady)
· 125 g masła
· szczypta soli
· 2 łyżki zimnej wody
Z podanych składników zagnieść ciasto i włożyć do lodówki na przynajmniej godzinę (najlepiej na całą noc).
Na warstwę kremowo-owocową:
· 4 miękkie, słodkie gruszki
· 70 g pokruszonych migdałów
· 50 g cukru
· 1 jajko
· 3 łyżki mąki ziemniaczanej
· 100 ml śmietany lub jogurtu naturalnego (u mnie: jogurt)
· wanilia lub esencja waniliowa
· cynamon i brązowy cukier (do posypania)
Rozpuścić masło, wymieszać z jogurtem, a następnie z cukrem, mąką, migdałami i jajkiem. Dodać wanilię do smaku, dokładnie wymieszać. Gruszki obrać, pokroić na plasterki.
Wyjąć ciasto z lodówki i wyłożyć nim okrągłą formę. Tak przygotowany spód wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 180°C przez 20 min. (u mnie: kwadrans). Na podpieczone ciasto wylać krem, następnie ułożyć cząstki gruszek. Posypać cynamonem i brązowym cukrem. Wstawić ponownie do piekarnika i piec ok. 30 min. (moja tarta była gotowa już po 20 minutach).


Torta salata ai porri
Posted On 4.05.2009 at a poniedziałek, maja 04, 2009 by Konsti
· dowolne ciasto na spód
· 2 duże pory
· pół cebuli
· 120-130 g sera gorgonzola
· 1 duża mozzarella
· 3-4 łyżki startego parmezanu
· 2 jajka
· pół szklanki mleka
· 3 łyżki bułki tartej
· kilkanaście oliwek
· oliwa
· sól, pieprz, gorczyca, tymianek
Ciastem wyłożyć okrągłą formę. Mozzarellę i gorgonzolę pokroić na kawałki. Pory i cebulę posiekać, smażyć na oliwie na patelni, aż do zeszklenia. Doprawić solą, pieprzem, gorczycą i tymiankiem. Zestawić z ognia, wymieszać ze wszystkimi serami i z bułką tartą. Jajka rozbełtać z mlekiem, dodać do masy porowo-serowej, dokładnie wymieszać i w razie potrzeby doprawić ponownie przyprawami. Dodać oliwki, wymieszać, przełożyć wszystko do formy z ciastem. Posypać tymiankiem. Piec w temp. 180°C przez ok. 30 minut.
Taka torta ai porri jest pyszna zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Przepis dedykowany Asi K. – już ona wie, dlaczego:)


Spaghetti con capperi e limone
Posted On 1.05.2009 at a piątek, maja 01, 2009 by Konsti
Składniki (na 4 porcje):
· 100 g masła
· 1 mała puszka sardynek (w sosie własnym lub w oliwie)
· sok z 1 cytryny
· 2 łyżeczki kaparów
· garść świeżej, poszatkowanej bazylii
· pół szklanki mleka
· parmezan (częściowo drobno starty, częściowo w płatkach)
· 350-400 g spaghetti
· sól i pieprz
Rozpuścić masło na patelni, dodać rozdrobnione widelcem sardynki. Smażyć na małym ogniu, dodając stopniowo sok z cytryny, mleko, bazylię i kapary. Całość doprawić solą i pieprzem. Ugotować spaghetti i gdy są al dente, wrzucić na patelnię z sosem i trzymać przez chwilę na ogniu, aż wszystkie smaki dobrze się połączą, a sos dokładnie oblepi makaron. Dodać starty parmezan, starannie wymieszać. Gorące spaghetti przełożyć do talerzy. Gotowe danie posypać parmezanem w płatkach i udekorować bazylią.
